• banner01.jpg
  • banner02.jpg
  • banner03.jpg
  • banner04.jpg
  • banner05.jpg
  • banner06.jpg
  • banner07.jpg
  • banner08.jpg
  • banner09.jpg
  • banner10.jpg
  • banner11.jpg
  • banner12.jpg
  • banner13.jpg
  • citat01.jpg
  • citat02.jpg
  • citat03.jpg
  • citat04.jpg
  • citat05.jpg
  • citat06.jpg

ves01

Výskyt vší se stal bohužel běžnou věcí v našich domácnostech. Hygienici už v této souvislosti hovoří dokonce o epidemii. Pokud se u Vás vši objeví, nemusí to nutně znamenat, že máte zanedbanou domácnost, nebo že jste podcenili hygienu. Vši jsou v současné době velmi přemnožené a jejich odolnost proti dostupným přípravkům bohužel roste. Veš dětská je drobný parazit, který napadá zejména pokožku hlavy, případně obočí. Zde pak saje krev (4-5 krát denně).

Veš dětská způsobuje kožní nemoc pedikulózu.

 

 

 

Jak se veš šíří?

Oproti často zažitému mýtu veš neskáče, ale leze, a to poměrně rychle. Přenést se může např. díky používání stejného hřebenu, stejného prádla nebo přímým kontaktem vlasů. Vzhledem k tomu, že dokáže také velmi dobře plavat, mohlo by k přenosu ves02dojít i při koupání.

Jak poznat, že má dítě vši?

Vši se velmi dobře šíří v kolektivu, proto jsou jim častěji vystaveny právě školní děti. Je tedy velmi pravděpodobné, že se s nimi dřív nebo později setkáte. Kontrolu proto provádějte také preventivně, i když dítě nevykazuje žádné problémy.

Prvním ukazatelem výskyt vší je častější drbání, ale také celkový neklid a nesoustředěnost hostitele. Napadená místa svědí a také pohyb vší ve vlasech šimrá, což je samozřejmě nepříjemné. V takové situaci je kontrola hlavy nezbytná. Čím dřív se výskyt vší odhalí, tím jednodušeji se jich lze zbavit.

Co hledat?

ves03Dospělá veš je velká asi 3 mm, v různých vývojových stádiích je však výrazně menší. Kromě pohybujících se dospělých vší, které však objevíme spíš náhodou, protože se velmi rychle pohybují, svědčí o výskytu vší více zarudlá místa na pokožce hlavy nebo krku a také vajíčka (hnidy).

Dospělá veš dokáže za den naklást přibližně 2-3 vajíčka. Ta jsou velká asi 1 mm, případně menší. Jsou lesklá, tmavě hnědá, kapkovitého tvaru. Vzhledem k tomu, že jsou vajíčka spíš plochá, mohou být viditelná jen z některého úhlu, každý vlas je proto potřeba důkladně prohlédnout. Problematické je hledání vajíček zejména v tmavých vlasech, se kterými může barva vajíček splývat.

ves04

 

Kde hledat?

ves06Veš vajíčka přilepuje k vlasům v blízkosti hlavy (asi 2-3 mm od kořínků vlasů). S tím, jak vlasy rostou, se pak vajíčka mohou posouvat i do větší vzdálenosti. Pokud tedy vajíčko není přímo u hlavy, znamená to, že dítě má vši už delší dobu.

Při kontrole hlavy se zaměřte na důkladnou kontrolu vlasů od hlavové části až ke konečkům.

Hnidy se častěji vyskytují na okrajových částech hlavy (kolem uší, na zátylku nebo pod ofinou).

 

 

 

Našli jsme vši – co teď?

Vzhledem ke snadnému přenosu vší z jednoho člověka na druhého je nutné, aby napadená osoba do úplného odstranění vší nechodila do kolektivu (děti by neměly navštěvovat školu).

O výskytu vší by měli rodiče neprodleně informovat školu, neboť je třeba upozornit také ostatní rodiče. I oni musí zkontrolovat hlavy svým dětem.

Pokud chcete dospět k co nejrychlejšímu eliminací vší ve třídě, je nutná součinnost všech!

Nezapomeňte zkontrolovat hlavy i všem ostatním členům domácnosti. I jejich hlavy by měly být ošetřeny přípravkem proti vším a hnidám, a to i v případě, že se u nich výskyt vší neprokáže. Aplikace přípravku může sloužit jako prevence.
 

Jak se vší zbavit?

ves07Veš je velmi odolná a boj s ní není snadný. Vyžaduje značnou trpělivost i čas.

Na trhu je v současné době řada různých druhů přípravků, ať už jde o šampóny, nebo emulze. Tyto přípravky lze zakoupit v lékárně, kde Vám také poradí s aplikací. Ačkoli tyto přípravky slibují maximální účinnost, rozhodně na to nespoléhejte, protože vši se jim postupně přizpůsobují. Efektivní odstranění vší je z 85 % založeno na důkladném ručním odstraňování hnid a důsledné kontrole.

1. Ošetřete hlavu přípravkem proti vším a nechte působit. Účinek přípravku můžete zvýšit zakrytím hlavy po jeho aplikaci. Postupujte podle návodu k použití.

2. Před opláchnutím přípravku hlavu důkladně vyčešte hustým hřebenem (tzv. všiváčkem). Vši jsou opravdu houževnaté a přípravky je spíš omráčí, než zabijí. Pokud byste vlasy jen opláchli, některé vši by v hlavě zůstaly a po opláchnutí přípravku se vzpamatovaly. Důkladné vyčesání je velmi důležité.

Přípravky by měly účinkovat také na hnidy. I zde však není účinnost stoprocentní. Díky přípravku jsou ale naleptána vlákna, kterými jsou hnidy přichyceny k vlasům, proto se snadněji vyčesávají.

3. Teprve po vyčesání vlasy důkladně opláchněte, a to sprchou. Ve vodě spláchnuté z vlasů už se dále nekoupejte. Veš bohužel dokáže velmi dobře plavat a mohla by se k Vám znovu nastěhovat.

4. Po uschnutí vlasy znovu důkladně zkontrolujte. Veškeré zbývající hnidy pečlivě odstraňte. Opět je třeba zkontrolovat celou délku vlasů, protože vyčesáváním mohlo dojít k posunu hnid dále od hlavy.

5. Hlavu i nadále každý den kontrolujte.

6. Po týdnu znovu aplikujte přípravek a celý postup opakujte. Pokud nebyly při prvním ošetření odstraněny všechny hnidy, pak se z nich právě po týdnu vylíhnou nové vši, které je také třeba co nejrychleji odstranit.

7. Dále můžete aplikovat přípravek, který by měl působit preventivně, tzn. bude bránit v opětovném návratu vší. I tyto přípravky je možné zakoupit v lékárně.

Další způsoby odstraňování vší a hnid

ves08Elektrický hřeben na odstranění vší – problematické je použití na dlouhé vlasy.

Žehlička na vlasy – pomáhá likvidovat hlavně hnidy, problém je však s pohybujícími se vešmi a také s hnidami, které jsou příliš blízko u hlavy.

Uživatelé v diskuzích doporučují také likvidaci pomocí nabarvení hlavy.

Co ještě dále zkontrolovat?

Pozornost je třeba věnovat také ložnímu prádlu, čepicím i dalším textiliím a také kobercům, ve kterých by se vši mohly objevit. Zde sice dokáže veš přežít jen krátkodobě (asi 18 hodin, pak ztrácí schopnost sát krev a umírá na dehydrataci), ale i to jí může stačit k nalezení nového hostitele.

Textilní materiály vyperte běžným způsobem, koberce vysajte, případně je na 24 hodin odstraňte z dosahu dalších osob.

 

Životní cyklus vši

Samice žije maximálně měsíc, během kterého naklade až 50 vajíček (hnid). Mladá veš (nymfa) se vylíhne za 7-11 dní. Za 8 dní dospívá a je schopná klást vajíčka.



Dnes je 21. 11. 2024 | Svátek má: Albert | Počasí v Přerově: 2.59 °C | Počasí zítra: 0.92 °C